Õuehoiu kolme senise tegutsemisaasta jooksul kokku on õpetajad ühe korra leidnud lapse magamisasemel ringi roniva puugi ja kahelt lapselt on hoiupäeva õhtul leitud puuk. Kui mõelda kõigi meie laste matkade peale üle heinamaade ja läbi võpsiku, on seda isegi ootamatult vähe.
Ometi olen kuulnud palju lugusid lastest, kes suve jooksul korjavad erinevate matkade käigus viis-kuus puuki ja mõnedest borrelioosi põdenud täiskasvanutest. Sestap otsisin kokku infot, kuidas end puukide eest kaitsta ja jagan seda ka teiega.
Minu jaoks on oluline lapsega rääkida puukidest ja nendega seotud ohtudest nii, et see teda ei hirmutaks. Ma ei taha, et putukahirm rööviks temalt looduses jalutamise või telgis ööbimise rõõmu! See on ka üks põhjus, miks ma plaanin sel talvel nii endale kui lapsele entsefaliidi vaktsiini lõpuks ära teha.
Millele pöörata tähelepanu enne loodusesse (või ka kodus õuemurule) minemist:
-puugid armastavad tegutseda tihedas rohus, samblas või madalatel põõsastel.
-võimalusel vali heledad riided, sest heledal pinnal paistavad puugid paremini silma. Saapad jalga, pikad püksid ja sokisääred pükste peale, pikad käised kaitsevad.
-oluline on teada, et puugid asuvad tegudele juba 5 soojakraadi juures! Kevad ongi kõige aktiivsem aeg nende jaoks.
-mina ei armasta kasutada putukatõrjevahendeid. Küll aga olen sääskede ja teiste putukate peletamiseks pritsinud riietele lavendli- ja sidrunheinaõli. Eukalüptiõli ja rosmariiniõli peaksid samuti sobima.
Pärast looduses käimist:
-tee iga päev puugikontrolli! Puukborrelioosi põhjustavate bakterite levimiseks peab puuk olema naha küljes vähemalt ööpäeva. Hoolikas puugikontroll igal õhtul aitab seega borrelioosi ära hoida. Entsefaliidi eest kahjuks puugikontroll ei kaitse, sest seda haigust levitav viirus jõuab kehasse kohe.
-Lastel leitakse puuke kõige sagedamini peast. Puugid armastavad pugeda õhukese nahaga paikadesse nagu põlveõndlad ja kaenlaalused.
-Ka riided tasub peale väljas käimist läbi kloppida, et neil ronivad puugid ei jõuaks hiljem nahale kodida.
Allikad:
https://www.puugid.ee/kuidas-end-puukide-eest-kaitsta/kuidas-kaitsta-looduses-viibivaid-lapsi/
http://www.looduspere.ee/blogi/kuidas-hoida-eemal-saased-ja-puugid/
Kommentaarid
Lisa kommentaar