Viis moodust pimeda õueaja üleelamiseks

Pühad on peetud  ning päevad hakkavad lõpuks ometi kukesammul valgemaks minema. Samas on ees veel pikad pimedad talvekuud. Kuidas õhtust pimedat aega koos lastega õues sisustada?
1. Mängige taskulambikulli. Taskulambikull erineb tavapärasest kullist selle poolest, et kull peab oma kaaslase tabama taskulambi valgusvihuga. Kes sellele ette jääb, on järgmine kull. Iga uus kull peab alguses lugema kümneni ja andma oma kaaslastele aega end pimedas õues ära peita. 
2. Võimalusel tehke lõket. Pimedal, külmal ja viimasel ajal ka porisel talveajal pakub elav tuli pisut hingekosutust. Linnas on lõkketegemine keeruline, kuid õnneks on üle Eesti palju matkaalasid, kuhu on ehitatud spetsiaalsed lõkkekohad ja halupuudki valmis pandud. Lastele meeldib väga lõkkel midagi küpsetada - näiteks grillvorsi ja leiba. Väga põnev on selleks tarbeks taskulambiga metsast parajat tokki otsida ja pärast taskunoaga selle ots teravaks vesta. 
3. Minge laternamatkale. Suunduge mõnda kasinalt valgustatud parki või rohealale taskulampide ja laternatega jalutama. Kindlasti märkate seal palju asju, mida te kunagi valges liikudes tähele ei pane. Pange laste orienteerumisoskus proovile ning laske neil ise pimedas kodutee leida.
4. Korraldage aardejaht. Peidke mõni lihtsasti leitav ja suuremat sorti ese (rannapall, mõni toekas karvane lelu, suuremat sorti mänguauto) õue ära ning varustage lapsed taskulampidega. Järgneb pikk, põnev ja rõõmu täis otsimine.
5. Vaadake tähistaevast. Tehke endale koos lastega selgeks lihtsamad tähtkujud ja minge selge ilmaga neid taevast üles otsima. Püüdke leida selleks vähe valgustatud koht, vajadusel seadke sammud linnaserva. Alguses peate silmi pimedaga harjutama - olge ca 15 minutit nii, et eredasse valgusesse otse ei vaata. Siis hakkate vähehaaval taevatähti oluliselt paremini nägema.

Pildidl on lihtsasti leitav Orioni tähtkuju, vanasti tuntud ka kui koot ja reha

Teksti kirjutas Liis, pilt on pärit Vikipeediast
Eelmine
Laavalamp. Keemialabor õues III
Järgmine
7 nippi, kuidas lapsed iga päev õue saada

Lisa kommentaar

Email again: