7 nippi, kuidas lapsed iga päev õue saada

Pikk, pime ja porine talveaeg soodustab paratamatult tubaseid tegemisi ja järjest lihtsam on õueminekule käega lüüa. Nüüd hakkavad päevad tasapisi pikemaks minema ja loodetavasti saabuvad õige pea ka mõnusad lumised talveilmad. Kuidas (taas)tekitada lastes soovi õue minna nii, et sellest saaks regulaarne osa nende päevast?
1. Alusta rahulikult! Ära sea endale eesmärgiks, et oled iga päev lastega 3 tundi õues, sest Sa lihtsalt ei jaksa seda üle ühe-kahe päeva teha. Alusta rahuliku eesmärgiga - näiteks, et oled töönädalast vähemalt kolmel päeval ca 30 minutit õues. Samas suurenda õuesolemise kordi ja aega järk-järgult. 
2. Kasuta kodu-, kooli või lasteaiateed (kvaliteet)õueajana. Hommikud on paratamatult kiired, kuid piisava tahte korral ja pisut varem ärgates, saab endale ja lastele kinkida võimaluse kohe päeva alguses aktiivselt liigutada.  Väga hea on selleks kasutada erinevaid kondimootoriga töötavaid sõiduvahendeid - näiteks sõltuvalt ilmast kas jalg-, vudi-, ja tõukerattaid või salvo-, soome- ja tõukekelke. Valik on lai, leia oma eelistus.
3. Korraldage sõpradega ühiseid õueskäike. Miski ei motiveeri paremini, kui ühiselt plaanivõetud eesmärgid. Leia endale lapsevanemate võrgustik, kes soovivad samuti oma laste õueaega pikendada ja käige koos õues mängimas.

4. Vaadake üle oma laste õuevarustus ja vajadusel täiendage seda. Lastel peab olema õues mängides mugav - kuskilt ei tohi pigistada ega sügeleda, ei tohi olla liiga külm, samas ka mitte liiga palav. Porise ilmaga on võimalik ennast lihtsasti märjaks teha, seetõttu peavad olemas olema vahetusriided. Lapsed on erinevad, mistõttu universaalseid soovitusi riietumiseks anda on raske. Oluline on käia palju õues, katsetada erinevaid riideid ja nende kombinatsioone. Tänapäeval tehakse väga kvaliteetseid õueriideid, mis peavad vastu mitme lapse trööpamise. Selliseid riideid on edukalt võimalik odava hinna eest osta kaltsupoodidest ja taaskasutusgruppidest.
5. Ära keela lapsel ennast määrida! See on võibolla üks olulisemaid punkte selles loetelus - õuemäng võiks olla lastele võimalikult vaba ja avastusi pakkuv, ära ahista teda keeluga riideid korras hoida. Võid lapsele varuda eraldi trööpamise riided, mille määrdumine ei ole probleem.
6. Lase lapsel ohutuse piires võimalikult palju ise liikuda, avastada ja mängida. Nõnda ei muutu õueaeg lapsele igavaks vaid võib hoopis kujuneda omamoodi väikeseks lapse juhitud avastusretkeks. Pideva keelamise asemel juhenda last ise riske nägema ja hindama, pikemalt loe selle kohta siit.

7. Leia endale õues mõtestatud tegevusi. Päris tihti oleme ise lapsevanematena suurim takistus  õuemineku ees, sest meil endal napib ideid, mida õues peale hakata.  Kui Sul on oma aed, siis äkki tahaksid kevadel peenra rajada? Või ehitada puidust välimööblit? Või ehk on Sul mõni ammu soikujäänud hobi, mida õues harrastada saaks - fotograafia näiteks? Või oled tegelikult hobiornitoloog? Kui Sulle meeldib sporti teha, siia püüa lapsi mõnikord kaasata - miks mitte minna jooksma koos mudilasega, kes sõidab sinuga samas tempos vudirattal?

Kirjutas ja pildistas Liis
Eelmine
Viis moodust pimeda õueaja üleelamiseks
Järgmine
Miks armastada pakast?

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Email again: