Kuidas aidata koduaiaputukaid?

Kas su lapsele meeldib vaadelda putukaid või ta hoopis kardab neid? Linnalooduses kipub putukatele elu- ja varjepaiku nappima, kuid lihtsate nippidega saab neil aidata talve üle elada ja edukamalt paljuneda.

Putukatel on ökosüsteemis täita palju tähtsaid rolle ning mitmed neist on aiapidajatele väga kasulikud - mesilased ja liblikad on tuntud õite tolmeldajad tänu kellele saavad küpseda õitest viljad, lepatriinud on osavad lehetäide hävitajad, samaväärselt lasevad lehetäidel heamaitsta veidi ehmatava välimuse ja nimega kõrvahargid, silmatorkavad jooksikud söövad samuti oma taimetoidulisi suguvendi. Seetõttu on hea mõte rajada aeda varje- ja elupaiku erinevatele putukatele.


Laste jaoks on putukad oluline osa õuemängust. Kevadised esimesena nähtud liblikad tekitavad palju elevust - kes ei mäletaks oma lapsepõlvest ennustust suve kohta: kui esimene nähtud liblikas on kollane, siis tuleb kuldne suvi, kui kirju, siis kirju suvi jne. Kuna liblikad on nii atraktiivsed, siis on mitmed aiapidajad üle maailma hakanud looma erilisi “liblika-aedu”, mille peamine eesmärk on koondada kokku võimalikult palju liblikaid. Putukate ligimeelitamiseks külvatakse spetsiaalseid taimi, millelt liblikad toiduks nektarit koguvad, lisaks paigaldadakse neile vajadusel väikeseid varjekaste, kus nad saavad tuuliste ja vihmaste ilmadega peidus olla.


Lisaks liblikatele pakub lastele kindlasti palju rõõmu ka lepatriinu. Salm “Lepatriinu lenda ära...” pole vist ühelegi Eesti lapsele võõras. Millegipärast on väga paljud lasteiad ja lasteaiarühmad nimetatud lepatriinudeks, nende kõrval domineerivad mesimummid, kellest looduses peaks lapsed aga väikest distantsi hoidma. Lepatriinud on maheaednikele niivõrd asendamatud abimehed, et nende mune, vastseid ja valmikuid saab isegi internetist tellida.


Kõigil, kellel on väike maalapp või aianurk, on võimalus kaasa aidata erinevate putukate elu-olu parandamisele. Elupaikade vähesus muutub putukamaailmas järjest olulisemaks probleemiks, sest üha intensiivistuv põllumajandus vähendab putukate arvukust ja liigirikkust. Putukate varje- ja talvitustingimuste parandamiseks võib aeda talveks jätta väikseid lehehunnikuid, siia-sinna mõned lillepotid, mille sisse panna sammalt, paberilehti või käbisid, ehitada liblikatele oma varjekasti jne. Lihtsa vaevaga saab aga osta spetsiaalseks selleks otstabreks ehitatud lõbusa “putukahotelli”. Eestis saab neid osta oü õä poest loovlood.com või nende vastavatud esinduspoest Viljandis. Putukahotell on mõeldud erakmesilastele, lepatriinudele, kõrvaharkidele, liblikatele ja teistele putukatele elu- ja varjepaikade pakkumiseks. Lähemalt saab putukahotellidest lugeda siit: http://loovlood.com/veebipood/ouesope/putukahotellidKirjutas Liis, piltide autorid Meelis ja oü õä

Eelmine
Kuidas sügisel lapsi riietada?
Järgmine
Mis on lapsel muret?

Lisa kommentaar

Email again: