Laavalamp. Keemialabor õues III

Õues on võimalik igasuguseid põnevaid asju õppida, teiste hulgas algtõdesid keemiast. Väga lihtsate koduste vahenditega saab ise teha efektse laavalambi.
Katse tegemiseks on sul tarvis:
1. tühja läbipaistvat pudelit (eemalda kõik sildid!)
2. söögiäädikat (ca pool klaasi)
3. soodat (ca 3-4 spl)
4. toiduõli (ca pool tühjast pudelist, mille katse tarvis varusid)
5. meelepärast toiduvärvi (mõni tilk)
7. lehtrit
8. taskulampi

Esimese sammuna pane sooda lehtri abil pudelisse. Seejärel kalla ettevaatlikult samasse pudelisse õli, katsu seda teha nii, et õli ja sooda väga ei seguneks. Lase veidike settida. Sega kokku äädikas ja toiduvärv ning kalla segu õli ja soodaga täidetud pudelisse. Aseta pudel taskulambile ja lihtne laavalamp ongi valmis! Reaktsiooni käigus eralduvaid süsihappegaasi mulle ja nende kulgemist õlis on ülimalt lõbus vaadelda. Katse annab võimaluse vaadelda mitut nähtust - kuidas äädikas ja õli omavahel ei segune, kuidas õli jääb ujuma äädika pinnale, kuidas äädikas ja sooda reageerivad ning kuidas selle käigus tekib gaas.NB! Laavalampi ei tasu teha väga kõva külmaga - reaktsioon võib siis kulgeda väga aeglaselt ja mullid eralduda vähehaaval nii, et seda polegi lõbus pikalt vaadata. Ükskord märtsikuus selle katsega nõnda juhtus.


Kirjutas ja pildistas Liis.
Eelmine
Vihmase ilma kunstitööd õues
Järgmine
Esmaabikoolitus

Kommentaarid

  • tiia  •  1. november 2020
    Asjalik artikkel. Ise tegin, aga sellise poe, kust saab neid ilusaid lampe hoopis osta :). Selle leiab siit: https://laavalamp.ee/

Lisa kommentaar

Email again: