Kas lubad lapsel puu otsa ronida?

Kuigi lapsevanemana võib puude otsas turnimist olla jube vaadata, siis meie soovitame lasta lastel seda siiki teha. Miks ronimine lastele hea on?
1. Puude otsas ronimine arendab lapses probleemide lahendamise oskust ja otsustusvõimet, sest iga puu on ise nägu ning puuduvad ühesed "reeglid", kuidas nende otsas turnida. Laps peab ise palju katsetama ja proovima, mis on omakorda väga arendav.
2. See on väga kõva trenn, arenevad nii lihased kui silma ja käe koostöö, tugevneb käte haare. Lisaks paraneb kehatunnetus ja lapse arusaam sellest, milleks ta keha suuteline on.
3. Ronimine soodustab keskendumist ja rahu, ronides ei saa kiirustada, sest kukkumisoht on suur. Samuti peavad lapsed alustatu (valdavalt) ise lõpuni viima ja kohati tekkivat frustratsiooni taluma, kui nad päris täpselt ei tea, kuidas edasi või tagasi saada.
4.  Väga lihtne on õpetada lapsele erinevaid Eestis kasvavaid puid, kui talle meeldib nende otsas ronida. Kasuta taolisi talle põnevaid hetki looduse tutvustamiseks ning teadmised jäävad lapsele ilma vaevata külge.
5. Turnimine on põnev, samas rahustav tegevus, mis suurendab õnnetunnet ja vähendab stressi. Kuna meie ammused esivanemad olid metsas elavad ahvid, siis ronimine on meile ääretult loomuomane tegevus. Mulle tundub, et lastel on lausa tugev sisemine sund ronida, miks mitte lasta neil seda ohututes tingimustes rahuldada?

NB! Ronimise juures tuleb kindlasti silmas pidada ohutust - ronimispuude all ei tohi olla kive või muid teravaid kõvasid esemeid. Puu peab olema terve ja oksad, millel ronitakse piisavalt jämedad. Võite kehtestada reegli, et laps võib ronida ainult nii kõrgele, et ta julgeb veel ise alla tulla. Head ronimist!

Kirjutas ja pildistas Liis
Eelmine
Miks armastada pakast?
Järgmine
Lapse ja looduse suhte püramiid

Lisa kommentaar

Email again: